Skip to content

Gravējuma atjaunošana

Kvalitatīvs un dziļš gravējums uz labi nopulētas pieminekļa virsmas nesagādā raizes, bet ko darīt, ja gravējums nav labi salasāms un ir vēlme to uzlabot? Šāda problēma galvenokārt ir raksturīga pieminekļiem, kuri ir veci, kuriem ir ļoti sekls gravējums (gandrīz neesošs), slikts, blāvs virsmas pulējums vai materiāls pats par sevi ir gaišs, gravējums nav ietonēts un Jūs uzrakstus mēģinta izlasīt lietus laikā. Gravējuma atjaunošana prasīs papildus līdzekļus. Apskatīsim katru šo problēmu nedaudz tuvāk un rekomendēsim iespējamos gravējuma atjaunojuma risinājumus.

1.Vecos pieminekļos, kas ir 20 gadus un vecāki gravējums nav izlasāms visbiežāk, jo šie pieminekļi ļoti reti vai nekad nav tīrīti. Laikam ejot pieminekļi kļūst netīri, tie vai apaugt ar sūnu, no kokiem krītot lapām, skujām un citiem lipīgiem  izdalījumiem. Ilgā laika posmā  pieminekļi kļūst netīri – “zaļi, melni”. Bieži vien, lai atjaunotu gravējumu atliek kārtīgi notīrīt gan pieminekļa virsmu, gan gravējumu. Saimniecības preču veikalos ir pieejami akmens tīrīšanas līdzekļi, citos pat pieminekļa tīrīšanas līdzekļi ar kuriem var tīrīt pieminekļus. Pieminekļus nevajadzētu tīrīt ar eļļainiem tīrīšanas līdzekļiem, piemēram, vaitspirtu, jo tas iesūksies pieminekļa virsmā un paliks redzami pleķi.

2.Sekls gravējums ir visdārgāis iemesls, lai atjaunotu gravējuma redzamību. Sekls gravējums daudz ātrāk kļūst neredzams, salīdzinot ar dziļu gravējumu, jo tam nav nekāda padziļinājuma. Tāpēc ir svarīgi, izgatavojot jaunu pieminekli, pārlicienāties par gravējuma dziļumu. Ir uzņēmumi, kas piedāvā pilnībā bez maksas vai par vienu nelielu cenu veikt jebkādu gravējuma apjomu. Pirms piekrītat šādam pakalpojumam iesakām pajautāt pakalpojuma sniedzējam gravējuma paraugu un pašiem ar rokām pataustīt. Ja braukājot ar rokām pa gravējumu nejūtat nekādu vai pavisam nelielu padziļinājumu, labāk neizvēlēties šādu pakalpojumu. Seklu gravējumu var izgatavot ļoti ātri. No sākumā, tas būs labi saredzams, bet pēc laika situācija var mainīties uz slikot pusi. Ja šis ir iemesls, kāpēc nevarat saredzēt gravējumu, tad nāksies nolīgt akmeņkali, kas gravējumu padziļinās. Seklu gravējumu nevar ietonēt, kas būtu viens no atjaunošanas veidiem, jo tajā nav padziļinājuma, kur turēties krāsai.

3.Vēl viens no iemesliem, kāpēc nevar izlasīt gravējumu piemineklī ir slikts virsmas  virsmas pulējums. Gravējumam ar pieminekļa virsmu nav kontrasts, līdz ar to tas neizceļas. Šī problēma vairāk ir raksturīgs veciem pieminekļiem, jo senākos laikos nebija pieejamas tik labas akmens pulējamās ripas un iekārtas, kādas ir mūsdienās. Lai novēstu šo problēmu iespējamie risinājumi – kārtīgi iztīrīt gravējumu, vai ietonēt to. Ja gravējums ir dziļš ar asām malām, tad to var ietonēt. Jāuzmanas, lai krāsa nenonāk uz paša pieminekļa virsmas ārpus gravējuma, jo blāvam pulējumam ir raksturīga poraina, negluda virsma. Šajās porās saķeras krāsa un to ir ļoti grūti izņem ārā. Ja piemineklim pulējums ir blāvs un gravējums nav dziļš, tad reizēm to nav iespējams ietonet. Vienīgais risinājums ir pieminekli pārpulēt un veikt gravējumu no jauna.

4.Gaišs materiāls var būt par iemeslu, kāpēc slikti redzams vai nav redzams gravējums. Risinājums – gravējumu ietonēt tumšu vai gaišu, atkarībā no granīta materiāla toņa. Gaišs materiāls piemineklim pats par sevi nav problēma. Jaunus pieminekļu izgatavot arī no gaišiem materiāliem, to gravējumu ietonēt. Gravējums tiek tonēts grandrīz visos pieminekļos, arī melnajos.

5.Gravējums nav izlasāms lietus laikā. Tā ir normāla parādība, ja gravējums nav ietonēts. Ja uz akmens uzlej ūdeni, tad tas paliek viendabīgi tumšs. Pulētā virsma saplūst ar gravējumu. Šī iemesla dēļ pārsvarā gravējumu ietonē visos jaunajos pieminekļos – lai lietus laikā tas būtu izlasāms. Gravējumu neietonē parasti tad, ja klients vēlas pēc iespējas dabīgāku pieminekli un viņš neuzskata par problēmu, ja lietus laikā gravējums būs slapjš un to nevarēs iezlasīt.

6.Vēl viens iemesls, kad gravējumu nevar izlastī, ir ja tas ir iegravēts marmorā plāksnē pirms ilga laika. Kādreiz izgatavoja betona pieminekļus ar baltām marmora plāksnēm vai betona apmales ar baltām marmora plāksnēm, kuru gravējumi bija ietonēti ar melniem vai zelta burtiem. Šobrīd ļoti reti, kurš uzņēmums piedāvā šādu produktu. Marmors ir mīkstāks un poraināks par granītu, tas vairāk un dziļak iesūc sevī mitrumu.  Marmors nav vēlams āra apstākļos mūsu klimata zonā. Mitruma un skābo lietu ietekmē tas paliek  netīrs – zaļimelns. Šie netīrumi iesūcas materiāla porās. Netīrumu nav tik viegli dabūt ārā kā no granīta. Ja marmora plāksne ir ilgi stāvējusi ārā un kļuvusi netīra, tad netīrumus nevar vienkārši notīrīt kā no granīta, bet tos nākas fiziski slīpet ārā. Noslīpējot netīrumus marmors kļūst plānāks un gravējums seklāks. To var darīt tikai dažās reizes. Ja gravējums nav bijis dziļš, tad iespējams jau ar pirmo reizi to var izslīpet ārā. Ja gravējums ir biji pienācīga dziļuma, tad noslīpējiet visu plāksni, kad tā ir atkal balta. Mēģiniet izslīpēt netīrumus arī no gravējuma un ietonējiet to.